Sprawny odzysk długów

Każda droga prowadząca do celu jest właściwa. Oczywiście w zakresie panującego prawa. Windykacja należności jest procesem długotrwałym i nie ma się co oszukiwać, sporo kosztuje. Choć koszty postępowania de facto ponosi dłużnik, dzieje się to w dłuższej perspektywie. Początkowe nakłady musi ponieść wierzyciel.

Jak zatem zaplanować działania, które doprowadzą do skutecznego odzyskania należności. Jak zrobić to najszybciej? I kiedy to kosztuje najmniej? Jest wiele pytań, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Każda sytuacja przecież jest inna. I to jest oczywista oczywistość. Warto o tym pamiętać w chwili podpisywania umowy. Wyrobi to właściwe nastawienie do zagadnienia i pozwoli w razie przeszkód zachować zimną krew.

Początek drogi do odzyskania jest zawsze taki sam. Należy zebrać jak najwięcej informacji o niepoprawnym dłużniku. Jeśli jego sytuacja zmieniła się drastycznie i nie ma szans na poprawę w najbliższym czasie, lepiej sprawę skierować do sądu. Jeśli jednak firma windykacyjna sprawdzi i okaże się, że nasz dłużnik ma tylko chwilowe kłopoty i może to udowodnić, taniej będzie złagodzić politykę i przejść do wariantu drugiego, czyli okresowa zmiana warunków spłaty. Pomoże to drugiej stronie nabrać stabilności i powrócić do stanu pierwotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *